| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Data Sheet: | MC33730EK |
| Description: | IC REG TRIPLE BUCK/LINEAR 32SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Series | - |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| w/Sequencer | No |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Base Part Number | MC33730 |
| Voltage - Supply | 6V ~ 26.5V |
| Number of Outputs | 3 |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 32-SOIC-EP |
| Voltage/Current - Output 1 | 5V, 2A |
| Voltage/Current - Output 2 | Adjustable, 15mA |
| Voltage/Current - Output 3 | Adjustable, 15mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.83 | $7.67 | $7.52 |