| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | MC13190FCR2 |
| Description: | IC RF TXRX ISM>1GHZ 32VFQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| Type | TxRx Only |
| Series | - |
| Protocol | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Modulation | - |
| Memory Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Sensitivity | -71dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Power - Output | 4.8dBm |
| Data Rate (Max) | 6Mbps |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 3V |
| Serial Interfaces | - |
| RF Family/Standard | General ISM > 1GHZ |
| Current - Receiving | 11mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Current - Transmitting | 27mA ~ 54mA |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |