| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Data Sheet: | MC06XS4200FKR2 |
| Description: | IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Series | - |
| Features | Internal PWM, Slew Rate Controlled |
| Interface | SPI |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Part Status | Not For New Designs |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 6mOhm (Max) |
| Package / Case | 23-PowerQFN |
| Voltage - Load | 8V ~ 36V |
| Base Part Number | MC06XS4200 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 9A |
| Supplier Device Package | 23-PQFN (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.96 | $6.82 | $6.68 |