| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | LPC3180FEL320/01,5 |
| Description: | IC MCU 16/32BIT ROMLESS 320LFBGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 208MHz |
| Series | LPC3100 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 55 |
| Core Processor | ARM9® |
| Package / Case | 320-LFBGA |
| Data Converters | A/D 3x10b |
| Oscillator Type | External |
| Base Part Number | LPC3180 |
| Program Memory Size | - |
| Program Memory Type | ROMless |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 320-LFBGA (13x13) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.1V ~ 3.3V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |