| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Amplifiers |
| Data Sheet: | BGU8011X |
| Description: | IC AMP GPS 1.559-1.61GHZ 6XSON |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | RF Amplifiers |
| Gain | 16.8dB |
| P1dB | -5dBm |
| Series | - |
| RF Type | GPS/GNSS |
| Frequency | 1.559GHz ~ 1.61GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | 0.65dB |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Test Frequency | 1.559GHz ~ 1.61GHz |
| Current - Supply | 9mA |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 3.1V |
| Supplier Device Package | 6-XSON, SOT1230 (1.1x0.9) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.29 | $0.28 | $0.28 |