| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Data Sheet: | BFU690F,115 |
| Description: | RF TRANS NPN 5.5V 18GHZ 4DFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Gain | 15.5dB ~ 18.5dB |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 230mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-343F |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | BFU690 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 18GHz |
| Supplier Device Package | 4-DFP |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 0.6dB ~ 0.7dG @ 1.5GHz ~ 2.4GHz |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 90 @ 20mA, 2V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |