| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - RF |
| Data Sheet: | BAP70AM,135 |
| Description: | RF DIODE PIN 50V 300MW 6TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Diodes - RF |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode Type | PIN - 2 Pair Series |
| Part Status | Active |
| Current - Max | 100mA |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Base Part Number | BAP70A |
| Resistance @ If, F | 1.9Ohm @ 100mA, 100MHz |
| Capacitance @ Vr, F | 0.25pF @ 20V, 1MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max) | 300mW |
| Supplier Device Package | 6-TSSOP |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.20 | $0.20 | $0.19 |