| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | AFM906NT1 |
| Description: | WIDEBAND AIRFAST RF POWER LDMOS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | - |
| Series | - |
| Frequency | 136MHz ~ 941MHz |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 100mA |
| Package / Case | 16-VDFN Exposed Pad |
| Power - Output | 6.8W |
| Voltage - Test | 10.8V |
| Transistor Type | LDMOS |
| Voltage - Rated | 30V |
| Current Rating (Amps) | 2µA |
| Supplier Device Package | 16-DFN (4x6) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.03 | $2.97 | $2.91 |