| Manufacturers: | NMB Technologies Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Motors - AC, DC |
| Data Sheet: | SE10GOVTM |
| Description: | STANDARD MOTOR 7556 RPM 3VDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NMB Technologies Corporation |
| Product Category | Motors - AC, DC |
| RPM | 7556 RPM |
| Type | DC Motor |
| Series | SE10 |
| Weight | 0.013 lb (5.9 g) |
| Features | - |
| Function | Standard |
| Approvals | - |
| Motor Type | Brushed |
| Part Status | Active |
| Encoder Type | - |
| Power - Rated | - |
| Voltage - Rated | 3VDC |
| Diameter - Shaft | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension | Square - 0.394" x 0.394" (10.00mm x 10.00mm) |
| Termination Style | Solder Tab |
| Gear Reduction Ratio | - |
| Mounting Hole Spacing | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | - |
| Length - Shaft and Bearing | 0.256" (6.50mm) |
| Torque - Rated (oz-in / mNm) | 0.06 / 0.4 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $34.72 | $34.03 | $33.35 |