| Manufacturers: | NMB Technologies Corporation |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | FBA12G12H1BS |
| Description: | FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NMB Technologies Corporation |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 2500 RPM |
| Noise | 41.5 dB |
| Width | 38.00mm |
| Series | FBA |
| Weight | 0.595 lb (269.89 g) |
| Air Flow | 103.8 CFM (2.91m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Sensor |
| Approvals | CSA, UL |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Hydro-wave (HWB) |
| Power (Watts) | 4.44W |
| Voltage Range | 7 ~ 13.8VDC |
| Static Pressure | 0.268 in H2O (66.7 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 30000 Hrs @ 25°C |
| Material - Blade | - |
| Material - Frame | - |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.370A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |