| Manufacturers: | NMB Technologies Corporation |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | CLSD001B |
| Description: | LED DRIVER CC AC/DC 8.3-25V 1.2A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NMB Technologies Corporation |
| Product Category | LED Drivers |
| Type | Constant Current |
| Series | CLSD (20W) |
| Weight | 1.1 lbs (499 g) |
| Dimming | Analog |
| Ratings | IP66 |
| Features | OTP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CE, CSA, EN, UL |
| Efficiency | 85% |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 20W |
| Size / Dimension | 6.10" L x 2.17" W x 1.30" H (155.0mm x 55.0mm x 33.0mm) |
| Voltage - Output | 8.3 ~ 25V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Isolation | 1.5kV |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Voltage - Input (Max) | 277VAC |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC |
| Current - Output (Max) | 1.2A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |