| Manufacturers: | NKK Switches |
|---|---|
| Product Category: | Data Acquisition - Touch Screen Controllers |
| Data Sheet: | FTCSU548 |
| Description: | IC SCREEN CNTRL 10BIT 48LFQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Product Category | Data Acquisition - Touch Screen Controllers |
| Series | FT |
| Interface | Serial, USB |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Touchscreen | 5 Wire Resistive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Current - Supply | 170mA |
| Voltage - Supply | 3.3V, 5V |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Voltage Reference | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 48-LFQFP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $42.66 | $41.81 | $40.97 |