| Manufacturers: | NJR Corporation/NJRC |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | NJM79M08FA# |
| Description: | IC REG LINEAR -8V 500MA TO220F |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 55dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | -35V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Current - Quiescent (Iq) | 5mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -8V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.36 | $0.35 | $0.35 |