| Manufacturers: | NJR Corporation/NJRC |
|---|---|
| Product Category: | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators |
| Data Sheet: | NJM555D |
| Description: | IC OSC SINGLE TIMER 8-DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Count | - |
| Series | - |
| Frequency | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Last Time Buy |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 10mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.35 | $0.34 | $0.34 |