| Manufacturers: | NJR Corporation/NJRC |
|---|---|
| Product Category: | Linear - Comparators |
| Data Sheet: | NJM360M |
| Description: | IC COMPARATOR DIFF HS 8-DMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category | Linear - Comparators |
| Type | Differential |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Hysteresis | - |
| Output Type | Complementary, TTL |
| Part Status | Last Time Buy |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output (Typ) | 20mA |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-DMP |
| Current - Quiescent (Max) | 32mA |
| Current - Input Bias (Max) | 20µA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V ~ 6.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.52 | $0.51 | $0.50 |