| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | RF Amplifiers |
| Data Sheet: | HMC717ALP3E |
| Description: | IC RF AMP LTE 4.8GHZ-6GHZ 16QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | RF Amplifiers |
| Gain | 14.5dB |
| P1dB | 18dBm |
| Series | - |
| RF Type | LTE, WiMax |
| Frequency | 4.8GHz ~ 6GHz |
| Packaging | Strip |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | 1.1dB |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Test Frequency | 4.8GHz ~ 6GHz |
| Base Part Number | HMC717 |
| Current - Supply | 68mA |
| Voltage - Supply | 3V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $12.37 | $12.12 | $11.88 |