| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | RF Demodulators |
| Data Sheet: | HMC1090LP3E |
| Description: | RF DEMOD IC 700MHZ-3.5GHZ 16QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | RF Demodulators |
| Gain | 8.4dB |
| P1dB | - |
| Series | - |
| Function | Downconverter |
| Packaging | Strip |
| Part Status | Obsolete |
| LO Frequency | - |
| Noise Figure | 10.5dB |
| RF Frequency | 700MHz ~ 3.5GHz |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | HMC1090 |
| Current - Supply | 91mA |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |