| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | ADUCM4050BCPZ |
| Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LFCSP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 52MHz |
| Series | ADuCM |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Active |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 51 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Data Converters | A/D 8x12b SAR |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFCSP-WQ (9x9) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.74V ~ 3.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.74 | $9.55 | $9.35 |