| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | ADUCM322BBCZ |
| Description: | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 96BGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 80MHz |
| Series | ADuCM |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Active |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, MDIO, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Package / Case | 96-TFBGA, CSPBGA |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 8x12b |
| Oscillator Type | External |
| Base Part Number | ADUCM322 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TC) |
| Supplier Device Package | 96-CSPBGA (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.9V ~ 3.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.88 | $18.50 | $18.13 |