| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | RF Modulators |
| Data Sheet: | ADRF6704ACPZ-R7 |
| Description: | RF MODULATOR 2.05GHZ-3GHZ 40QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | RF Modulators |
| P1dB | 11.8dB |
| Series | - |
| Function | Modulator |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Noise Floor | -157.5dBm/Hz |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| LO Frequency | 2.5GHz ~ 2.9GHz |
| Output Power | 4.1dBm |
| RF Frequency | 2.05GHz ~ 3GHz |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Test Frequency | 2.9GHz |
| Base Part Number | ADRF6704 |
| Current - Supply | 276mA |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |