ADP3333ARMZ-2.5-R7
Manufacturers: NA
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: ADP3333ARMZ-2.5-R7
Description: IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8MSOP
Manufacturer Analog Devices, Inc.
PSRR -
Series anyCAP®
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number ADP3333
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA
Current - Supply (Max) 5.5mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V