ADP2138ACBZ-3.3-R7
Manufacturers: NA
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: ADP2138ACBZ-3.3-R7
Description: IC REG BUCK 3.3V 800MA 6WLCSP
Manufacturer Analog Devices, Inc.
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFBGA, WLCSP
Base Part Number ADP2138
Current - Output 800mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 3MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.3V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-WLCSP (1.03x1.50)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V