ADP1764ACPZ-1.1-R7
Manufacturers: NA
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: ADP1764ACPZ-1.1-R7
Description: IC REG LINEAR 1.1V 4A
Manufacturer Analog Devices, Inc.
PSRR 69dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Base Part Number ADP1764
Control Features Enable, Power Good, Soft Start
Current - Output 4A
Protection Features Current Limit, Thermal Overload
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 1.98V
Voltage Dropout (Max) 0.075V @ 4A
Current - Supply (Max) 23mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 17mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.1V