ADP124ARHZ-2.7-R7
Manufacturers: NA
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: ADP124ARHZ-2.7-R7
Description: IC REG LINEAR 2.7V 500MA 8MSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Analog Devices, Inc.
PSRR 60dB (10kHz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Base Part Number ADP124
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 500mA
Current - Supply (Max) 280µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 105µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V