| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | Motion Sensors - Inclinometers |
| Data Sheet: | ADIS16201CCCZ |
| Description: | IMU ACCEL/INCLINE SPI 16LGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | Motion Sensors - Inclinometers |
| Axis | X or Y |
| Series | iMEMS®, iSensor™ |
| Bandwidth | 2.25kHz |
| Interface | SPI |
| Output Type | Digital |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | - |
| Package / Case | 16-LGA |
| Voltage Rating | 3V ~ 3.6V |
| Measuring Range | ±90° |
| Base Part Number | ADIS16201 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $49.84 | $48.84 | $47.87 |