| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | ADF7241BCPZ |
| Description: | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 32WFQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| GPIO | 7 |
| Type | TxRx + MCU |
| Series | - |
| Protocol | - |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Tray |
| Modulation | DSSS, O-QPSK |
| Memory Size | 4kB ROM, 2.5kB RAM |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -95dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Power - Output | 4.8dBm |
| Data Rate (Max) | 250kbps |
| Base Part Number | ADF7241 |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Serial Interfaces | SPI |
| RF Family/Standard | 802.15.4 |
| Current - Receiving | 19mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 16.5mA ~ 25mA |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP-WQ (5x5) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.06 | $4.96 | $4.86 |