| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Display Drivers |
| Data Sheet: | AD8384ASVZ |
| Description: | IC DRIVER LCD 6CH 10BIT 80-TQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | PMIC - Display Drivers |
| Series | DecDriver™ |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | LCD |
| Configuration | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Base Part Number | AD8384 |
| Current - Supply | 40mA |
| Voltage - Supply | 9V ~ 18V |
| Digits or Characters | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 80-TQFP-EP (12x12) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |