| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - Op Amps |
| Data Sheet: | AD8209A-EVALZ |
| Description: | EVAL BOARD - 8 LEAD MSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | Evaluation Boards - Op Amps |
| Series | - |
| Slew Rate | 1V/µs |
| Board Type | Fully Populated |
| Output Type | Single-Ended |
| Part Status | Active |
| Amplifier Type | Difference |
| Channels per IC | 1 - Single |
| Base Part Number | AD8209 |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Utilized IC / Part | AD8209A |
| Current - Supply (Main IC) | 1.6mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $127.06 | $124.52 | $122.03 |