| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - V/F and F/V Converters |
| Data Sheet: | AD652AQ/+ |
| Description: | IC V-F CONV SYNCH MONO 5V 16CDIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | PMIC - V/F and F/V Converters |
| Type | Voltage to Frequency |
| Series | - |
| Linearity | ±0.02% |
| Packaging | Tube |
| Full Scale | ±25ppm/°C |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Frequency - Max | 2MHz |
| Base Part Number | AD652 |
| Supplier Device Package | 16-CERDIP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $31.54 | $30.91 | $30.29 |