| Manufacturers: | Murata Power Solutions Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | PWR1546AC |
| Description: | DC DC CONVERTER +/-15V 5W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | PWR1546AC (5W) |
| Features | SCP |
| Packaging | Tube |
| Efficiency | 60% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | 5-DIP Module |
| Size / Dimension | 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 750V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 167mA, 167mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $90.96 | $89.14 | $87.36 |