| Manufacturers: | Murata Power Solutions Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | EMH-54/3-Q48NB-C |
| Description: | DC DC CONVERTER 54V 162W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | - |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 91.5% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 162W |
| Package / Case | 9-DIP Module, 5 Leads |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 54V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $68.50 | $67.13 | $65.79 |