| Manufacturers: | Murata Power Solutions Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 60A233C |
| Description: | FIXED IND 23UH 8.4A 12 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | 6000A |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 23µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.866" L x 0.748" W (22.00mm x 19.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 12mOhm Max |
| Current - Saturation | 11A |
| Current Rating (Amps) | 8.4A |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.25 | $2.21 | $2.16 |