| Manufacturers: | Murata Power Solutions Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 42842C |
| Description: | FIXED IND 8.45UH 10.4A 8 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Toroidal |
| Series | 4200 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 8.45µH |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.740" L x 0.740" W (18.80mm x 18.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 8mOhm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 10.4A |
| Height - Seated (Max) | 0.390" (9.90mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 50MHz |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.33 | $1.30 | $1.28 |