| Manufacturers: | Murata Power Solutions Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 28332C |
| Description: | FIXED IND 3.3UH 9.3A 7.5 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | 2800 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 34.6 @ 1MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | - |
| Inductance | 3.3µH |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.598" W (18.50mm x 15.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 7.5mOhm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 9.3A |
| Height - Seated (Max) | 0.299" (7.60mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 42MHz |
| Inductance Frequency - Test | 10kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.94 | $0.92 | $0.90 |