| Manufacturers: | Murata Power Solutions Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 18106C |
| Description: | FIXED IND 10MH 130MA 12 OHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | 1800 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 143 @ 40kHz |
| Packaging | Tray |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 10mH |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.539" Dia x 0.719" L (13.70mm x 18.25mm) |
| DC Resistance (DCR) | 12Ohm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 130mA |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Frequency - Self Resonant | 500kHz |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.42 | $1.39 | $1.36 |