| Manufacturers: | Murata Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | LXDC44AAAC-169 |
| Description: | DC DC CONVERTER 5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | LXDC44A |
| Features | UVLO |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-SMD, 11 Leads |
| Size / Dimension | 0.16" L x 0.16" W x 0.08" H (4.0mm x 4.0mm x 2.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Current - Output (Max) | 700mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |