| Manufacturers: | Murata Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | LXDC2MB11G-423 |
| Description: | DC DC CONVERTER 1.1V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | LXDC2MB |
| Features | Remote On/Off, UVLO |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Efficiency | 79% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD Module |
| Size / Dimension | 0.08" L x 0.06" W x 0.04" H (2.0mm x 1.6mm x 1.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 1.1V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Current - Output (Max) | 50mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |