| Manufacturers: | Murata Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | LQH44NN101K03L |
| Description: | FIXED IND 100UH 300MA 540 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | LQH44 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 100µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 702mOhm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 300mA |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 1515 (4040 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 6.3MHz |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.82 | $0.80 | $0.79 |