DFE201610P-2R2M=P2
Manufacturers: Murata Electronics
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: DFE201610P-2R2M=P2
Description: FIXED IND 2.2UH 2A 168 MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Murata Electronics
Type Wirewound
Series DFE201610P
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 168mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 2A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1MHz