| Manufacturers: | Murata Electronics North America |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | PRG21BC0R2MM1RA |
| Description: | PTC RESET FUSE 6V 750MA 0805 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics North America |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Ceramic |
| Series | POSISTOR®, PRG |
| Ratings | - |
| Approvals | UL |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | - |
| Current - Max | 10A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Max | 6V |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Thickness (Max) | 0.043" (1.10mm) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Current - Trip (It) | 1.62A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Resistance - 25°C (Typ) | 200 mOhms |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 750mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |