| Manufacturers: | Murata Electronics North America |
|---|---|
| Product Category: | Buzzer Elements, Piezo Benders |
| Data Sheet: | 7BB-27-4L0 |
| Description: | BUZZER ELEMENT STD 4.6KHZ |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics North America |
| Product Category | Buzzer Elements, Piezo Benders |
| Type | Standard |
| Series | 7BB |
| Frequency | 4.6kHz |
| Impedance | 300 Ohms |
| Part Status | Active |
| Termination | Wire Leads |
| Size / Dimension | 1.063" Dia (27.00mm) |
| Operating Temperature | - |
| Voltage - Input (Max) | - |
| Capacitance @ Frequency | 20000pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.00 | $0.98 | $0.96 |