| Manufacturers: | Monolithic Power Systems Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | MPM3684GRU-Z |
| Description: | DC DC CONVERTER 0.65-5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | - |
| Features | OCP, OTP, UVLO |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Efficiency | - |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 65-PowerBQFN Module |
| Size / Dimension | 0.59" L x 0.47" W x 0.16" H (15.0mm x 12.0mm x 4.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 0.65 ~ 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Current - Output (Max) | 15A |
| Supplier Device Package | 65-QFN (15x12) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.66 | $10.45 | $10.24 |