| Manufacturers: | Monolithic Power Systems Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | MP6402DN-LF-Z |
| Description: | IC REG LINEAR POS ADJ 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | 60db ~ 51dB (100Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 500mA, 500mA |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.26V @ 500mA (Typ), 0.26V @ 500mA (Typ) |
| Voltage - Output (Max) | 3.3V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-EP |
| Current - Quiescent (Iq) | 580µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.77 | $0.75 | $0.74 |