| Manufacturers: | Monolithic Power Systems Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Power Management - Specialized |
| Data Sheet: | MP5505AGL-P |
| Description: | IC REG BOOST 7V 4A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Category | PMIC - Power Management - Specialized |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | Battery Backup |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TFQFN |
| Current - Supply | 2mA (Max) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 7V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 20-QFN (3x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |