| Manufacturers: | Monolithic Power Systems Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Battery Chargers |
| Data Sheet: | MP2612ER-LF-P |
| Description: | IC BATT CHARGER LI-ION 16QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Category | PMIC - Battery Chargers |
| Series | - |
| Interface | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Number of Cells | 2 ~ 3 |
| Fault Protection | Over Current, Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Battery Pack Voltage | 12.6V |
| Charge Current - Max | 2A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Programmable Features | Timer |
| Voltage - Supply (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |