| Manufacturers: | Monolithic Power Systems Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Data Sheet: | MP2007DH-LF |
| Description: | IC REG ADJ 8MSOP EP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | Converter, DDR |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Voltage - Input | 1.3V ~ 6V |
| Voltage - Output | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |