| Manufacturers: | Monolithic Power Systems Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Data Sheet: | HF900GPR |
| Description: | PEAK CURRENT CONTROL FLYBACK CON |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Topology | Flyback |
| Packaging | Tube |
| Duty Cycle | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1.45W |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads, Exposed Pad |
| Control Features | Soft Start |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Breakdown | 900V |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP-7EP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10.1V ~ 24.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.91 | $2.85 | $2.79 |