| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | D-Sub Connectors |
| Data Sheet: | 1731130151 |
| Description: | FCT HD DSUB SDR RCPT 26 PN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | D-Sub Connectors |
| Color | Black |
| Series | HPD, 173113 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 22 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Cup |
| Contact Form | Machined |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Number of Rows | 3 |
| Voltage Rating | 1000V |
| Backset Spacing | - |
| Connector Style | D-Sub, High Density |
| Contact Material | Brass |
| Ingress Protection | IP20 |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 26 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish Thickness | 31.5µin (0.80µm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A) High Density |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.62 | $18.25 | $17.88 |