| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Backplane Connectors - Specialized |
| Data Sheet: | 1719901038 |
| Description: | CONN RCPT IMPEL PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Backplane Connectors - Specialized |
| Color | Black |
| Pitch | 0.075" (1.90mm) |
| Series | Impel 171990 |
| Features | Shielded |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 9 |
| Voltage Rating | 150V |
| Connector Style | Impel™ |
| Connector Usage | Daughtercard |
| Number of Columns | 8 |
| Number of Positions | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | 24 Differential Pairs |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.15 | $13.87 | $13.59 |