| Manufacturers: | Molex |
|---|---|
| Product Category: | Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors |
| Data Sheet: | 1717742118 |
| Description: | CONN FEMALE 118POS 0.031 GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Product Category | Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Gender | Female |
| Series | EdgeLine 171774 |
| Features | Board Guide, Board Lock |
| Read Out | Dual |
| Card Type | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Contact Type | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Card Thickness | 0.063" (1.60mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | - |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Positions | 118 |
| Material - Insulation | Thermoplastic, Glass Filled |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions/Bay/Row | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.57 | $18.20 | $17.83 |